dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
- Meningen med en konflikt er jo, at parterne sætter hinanden under pres og kører hinanden trætte, siger KL's chefforhandler Michael Ziegler (K) forud for mødet med Dansk Sygeplejeråd.
Philip Davali, Ritzau Scanpix

Så blev det KL's tur: Endnu et resultatløst strejkemøde

OPDATERET: Efter resultatløst møde med Danske Regioner mødtes også KL's chefforhandler Michael Ziegler med sygeplejerskerne.
12. AUG 2021 9.09

Ikke helt overraskende kom der ikke nogen afklaring på sygeplejerskekonflikten, da Dansk Sygeplejeråds formand Grete Christensen torsdag mødets med den anden af hendes medlemmers store arbejdgivere, KL. Et møde onsdag med Danske Regioner endte ligeledes uden resultat.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/saa-blev-det-kl-s-tur-endnu-et-resultatloest-strejkemoede

GDPR