dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Samariten får ultimatum

Skal skrive under på kontrakten med Region Midtjylland fredag
KORT NYT
15. DEC 2008 15.55
MIDTJYLLAND: Skriv under nu - eller vi finder et andet ambulancefirma. Det ultimatum får Samariten nu fra Region Midtjylland.

Ellers vil Region Midtjylland finde en anden operatør til de ambulancer, det svenske firma ellers skulle begynde at køre fra 1. september næste år, oplyser regionsformand Bent Hansen (S) til Politiken.

- Jeg beder Samariten stille her på fredag og underskrive kontrakten, sådan at vi kan få tingene afklaret og komme videre og ikke stå med løse rygter og så videre. Der skal skrives under nu. Hvis de ikke gør det, så fastholder vi muligheden for at gå til nummer to eller at tage et nyt udbud, siger han.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/samariten-faar-ultimatum

GDPR