dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

SAS-piloter siger stort ja til overenskomst

KORT NYT
7. AUG 2022 10.49

Lørdag blev der sat et vigtigt punktum for SAS-konflikten, da det stod klart, at et stort flertal af SAS-piloterne har stemt ja til en ny overenskomst. SAS og de strejkende piloter i SAS Pilot Group nåede endelig til enighed om en overenskomst den 19. juli. Og med et ja fra 93 procent af de danske SAS-piloter er den overenskomst nu en realitet. Også de svenske og norske piloter har godkendt aftalen.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/sas-piloter-siger-stort-ja-til-overenskomst

GDPR