FREDERIKSSUND: En spareplan i Frederikssund er aktuel efter et forfejlet salg af såkaldte byggeretter i byprojektet Vinge Centrum, hvor kommunen nu mangler 163 mio. kr. i kassen - heraf skulle politikerne med spareplanen finde 100 mio. kr.
Politikerne havde lovet, at der ikke ville blive skåret på velfærd - og har blandt andet undgået både at skære i vikartimer og dropper punktet om først at genbesætte stillinger efter tre måneder, oplyser DR København. Nu er Økonomiudvalget kommet frem til, hvor der så ellers skal spares. Det viser et referat fra et økonomiudvalgsmøde fra onsdag.
Pengene skal blandt andet findes ved at sælge ud af ejendomme og grunde. Her er målet at få indtægter for 31,9 mio. kr. Desuden bliver opsparingen til fremtidige tjenestemandspensioner droppet næste år, og på den måde skal kommunen hente 8 mio. kr.
Sparekataloget afslører også, at kommunen vil spare på driftsudgifter. Det er for eksempel udgifter til asfalt, ekstra rengøring, vinduespudsning og vedligeholdelse af bygninger.
Derudover kan medarbejderne ikke se frem til efteruddannelse, hvor politikerne også vil indhente penge til at dække hullet i kassen. Den sidste store post, der skal sørge for, at kommunen alt i alt finder besparelser for 99,4 mio. kr. næste år, er en midlertidig opbremsning af budgetterede udgifter, lyder det.
Ifølge sparekataloget dækker det punkt blandt andet over Kulhuse-cykelstien, idræts - og spejderfacilitetspuljen og en landsbypulje. Byrådet skal vedtage økonomiudvalgets indstilling onsdag i næste uge.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.