FOLKETINGET: Flere personer er nu blevet sigtet for at true den radikale politiker Zenia Stampe på livet. Det skriver hun selv på sin Facebook-profil. Ifølge Zenia Stampe var det en af hendes Facebook-venner, der anmeldte truslerne, som blev fremsat i den højreorienterede gruppe 'Det nationale Danmark'.
- Der var en, der havde skrevet, at jeg skulle aflives, og en anden, der med et pistol-ikon viste, at jeg skulle skydes, skriver Zenia Stampe på Facebook.
Ifølge politikeren blev hun ringet op af en betjent, som fortalte hende, at politiet havde identificeret personerne bag truslerne, at de var blevet afhørt og altså nu sigtet i sagen. Det er så op til anklagemyndigheden, om der på et tidspunkt skal rejses tiltale mod dem.
Ritzau
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.