Den 22-årige mistænkte gerningsmand, der er sigtet for tre drab og syv drabsforsøg efter skud-episoden i shoppingcenteret Field's, blev mandag varetægtsfængslet i surrogat på en lukket psykiatrisk afdeling i 24 dage.
Manden ifølge politiet i forvejen var "kendt i psykiatrien", og det har givet fornyet liv til en vedvarende kritik af området.
- Det sker for ofte, at mennesker ikke får den hjælp, de har brug for, og det kan ende med, at mennesker bliver til fare for sig selv eller andre. Vi har et system, der er med til at stigmatisere mennesker i stedet for at hjælpe dem og er med til at gøre både dem og andre til ofre. Det sker igen og igen, og så kommer psykiatrien i medierne. Og ellers er der ingen, der tager sig af det. Men der er en meget stor gruppe mennesker, der ikke får den hjælp, de har brug for, siger siger formanden for Sind - Landsforeningen for psykisk sundhed, Mia Kristina Hansen.
Også Charlotte Kappel, der er kriminalpsykolog og ekspert i profilering af gerningsmænd, har efterlyst en hotline, som kan modtage opkald fra bekymrede borgere.
- Vi mangler et sted, hvor man kan ringe hen, hvis man ser en adfærd med nogle klare faresignaler, sagde hun mandag til Ritzau.
Fokus på forebyggelse
Ifølge Merete Nordentoft, der er forperson for Dansk Psykiatrisk Selskab, professor i psykiatri ved Københavns Universitet og overlæge ved Psykiatrisk Center København, er det vigtigt at fokusere på, hvilke muligheder vi har for at forhindre, at det går så galt.
Både Merete Nordentoft og Mia Kristina Hansen peger på, at man bør starte med nogle af de udfordringer, der er beskrevet i et fagligt oplæg til en ny tiårsplan for psykiatrien. Der er blandt andet brug for et akut udrykningsberedskab, så man kan rykke ud på forespørgsel fra pårørende, naboer eller professionelle, siger Nordentoft. Det skal være muligt at få hjælp straks, hvis man observerer bekymrende adfærd.
- Her er der to elementer: et psykiatrisk akutberedskab og akutte psykiatriske telefonlinjer. Vi må have mere af det, så man selv eller andre kan ringe efter hjælp, siger hun.
Brug for flere midler
Merete Nordentoft mener, at der er brug for at ansætte en tredjedel flere mennesker til at løfte opgaverne.
- Vi har teams, der skal tage sig af langvarigt psykisk syge, men de er under sådan et pres, at de skal afslutte en tredjedel af patienterne hvert år for at gøre plads til nye. Det betyder, at nogle skal holde op, og der prøver man at vælge de rigtige, men i en del tilfælde går det ikke. For nogle er dét at holde op i psykiatrien det samme som afbrudt behandling.
- Så vi skal have et stærkere beredskab til at følge dem, der har brug for det over en længere periode. Og der er ressourcerne simpelthen for små.
Udspil til tiårsplan
Regeringen gik til valg på en ny tiårsplan for psykiatrien. Det faglige oplæg kom i januar, men der er endnu intet udspil fra regeringen. Det vakte kritik fra både opposition og flere organisationer allerede før søndagens skyderi.
Statsminister Mette Frederiksen (S) lagde mandag blomster foran Field's og blev i den forbindelse spurgt, om der er behov for forbedringer eller opstramninger i kølvandet på sagen. Men det er endnu for tidligt at svare på, lød det fra statsministeren.
Hun sagde, at der helt naturligt vil opstå nogle helt relevante diskussioner for eksempel i forhold til psykiatrien.
- Dem (diskussionerne, red.) skal vi tage, men i dag skal vi mindes ofrene, vise vores sympati og opbakning og passe på alle, der har været involveret.
Red: afsnit "Brug for flere midler" tilføjet
Ritzau
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.