SLAGELSE: Til maj skal byrådet beslutte, hvordan der kan skæres 80 mio. kr. allerede i dette års budget. Det besluttede Slagelse Byråd på sit møde mandag.
Inden maj skal de enkelte udvalg komme med forslag til, hvor der kan findes besparelser på deres områder. Især børn- og ungeudvalget, seniorudvalget og socialudvalget kommer på en hård opgave med at finde forslag, som kan indgå i den endelige prioritering.
Det var dog ikke et enigt byråd, der står bag beslutningen. Genåbningen af budgettet, som blev vedtaget allerede i januar, er vedtaget af flertallet bag den nye borgmester Knud Vincents (V) bestående af V, K, R og SF, der længe har ment, at kommunen var på økonomisk farlig kurs og risikerede at blive sat under administration af Indenrigsministeriet.
Tavlen viskes ren
I det vedtagne budget for 2022 var der ikke indlagt prisfremskrivninger, og det dur ikke, eftersom en lang række priser er steget de seneste måneder, argumenterede Knud Vincents. En tidligere vedtaget 0,7 pct.-besparelse er også på bordet igen og med i de kommende prioriteringer.
Også SF's Jørgen Grüner argumenterede for, at det er nødvendigt at viske tavlen ren og prioritere udgifterne i stedet for at lave grønthøsterbesparelse.
- Vi burde være gået i gang for et par år siden, da kunne se, at udgiftsniveauet på især handicapområdet og børn og unge steg. Vi har været heldige at få særtilskud i udligningsreformen, men det slutter i 2023, og gennemtænkte løsninger tager lang tid, sagde han.
Mister knowhow
Socialdemokraterne mener derimod, at der er tale om et skrækscenarie, som vil betyde, at det bliver nødvendigt at sige farvel til medarbejdere.
- Det ser rigtig rigtig voldsomt ud for alle velfærdsområder, sagde Lis Tribler (S), mens tidligere borgmester John Dyrby (S) er bekymret for, at det bliver meget dyre besparelser.
- Man kan spare sig selv ihjel. Vi vil ikke kun få færre medarbejdere, vi vil også miste knowhow og viden, når man laver så hurtige besparelser. Det ser godt ud i et regneark, men det vil gå ud over de ældre og uddannelse, børn og unge, sagde han.
Borgmester Knud Vincentz vil ikke garantere, at der ikke kommer fyringer blandt kommunens ansatte.
- Jeg kan ikke love nogen ansættelsesgaranti, erkendte han og tilføjede, at kommunens udgifter er øget med 800 mio. kr. over fire år.
- Vi kan krydse fingre for, at vi får en KL-forhandling til sommer, som giver os en bedre udligning, og vi kan håbe på, at flere tilflyttere vil give nye skatteindtægter sagde han og tilføjede, at man også på længere sigt kan finde besparelser ved bl.a. bedre udnyttelse af bygninger og dermed mindre husleje.
Frygt for konsekvenser
De kommende besparelser skaber bekymringer i kommunen. Både Bupl og Slagelses Lærerkreds frygter, at der vil komme fyringer, og at det vil ramme børnene, skriver sn.dk.
Også formanden for kommunnens ældreråd frygter, at besparelserne vil koste på de ældres livskvalitet, skriver avisen, ligesom Kirkens Korshærs varmestue ifølge sn.dk frygter, at spareplanen vil betyde flere socialt udsatte.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.