Fra 1. december skal politisk analytiker på TV 2 Jesper Vestergren være ny pressechef i Socialdemokratiet. Partiets sekretariatschef Michael Baunsgaard Schreiber siger, at han er "begejstret" over at have fået 39-årige Vestergren med på holdet, blandt andet på grund af hans netværk på Christiansborg.
- Med hans journalistiske baggrund, hans dybe indsigt i dansk politik og hans blik for, hvordan moderne medier arbejder, mener jeg, at han er den helt rette person til at lede et hold af dygtige medarbejdere, siger han om Vestergren, som tidligere har arbejdet i DR med dansk politik.
Partiet skal have ny pressechef, efter at Katja Brandt Andersen i oktober meddelte, at hun stoppede i jobbet efter under et år. Det skete ifølge Ekstra Bladet efter en periode, hvor hun havde været på kant med medarbejdere i presseafdelingen.
/ritzau/
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.