- Hvis vi kigger på områder, der ligger langt væk fra alfarvej, er ejendommene meget svære at komme af med igen. Derfor tænker vi os om en ekstra gang, før vi låner penge ud her, forklarer Elisabeth Toftmann fra Realkredit Danmark til DR Penge.
I BRF Kredit opererer man ligefrem med sorte pletter på Danmarkskortet, hvor de slet ikke vil låne penge ud.
Realkreditinstitutternes påholdenhed presser boligpriserne i udkantsdanmark yderligere - og det har fatale konsekvenser for de små bysamfund, mener Flemming Just, der er professor og forsker i landsdistrikter på SDU.
- Det er ikke godt for de små samfund, at det er så svært at finansiere boligerne. Det fastholder dem i fattigdom, siger han.
tj
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.