dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Svendborg slipper graffitimalerne løs

KORT NYT
12. AUG 2019 13.23

SVENDBORG: For mange forbindes graffiti måske med store hættetrøjer, hiphop og med at overmale S-tog i ly af nattens mulm og mørke, men det passer ikke på Frederiksø i Svendborg. Kommunen har givet alle med graffitimalerdrømme lov til at slå sig løs på det gamle værfts 12 meter høje mur. Og det er blevet taget godt imod. Væggen ved det gamle værft er den femte af sin slags, skriver TV2 Fyn. 

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/svendborg-slipper-graffitimalerne-ls

GDPR