dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Sygeplejersker overvejer jobskifte

Hver femte sygeplejersker overvejer at skifte til et helt andet job
25. JAN 2008 7.53
Det er især lønnen, der får de hvidklædte til at tænke på en ny karriere, men arbejdspresset og et elendigt arbejdsmiljø spiller også ind.

Dansk Sygeplejeråd har fået Megafon til at spørge medlemmerne om glæden ved arbejdet, og selv om over halvdelen ikke har overvejet karriereskift, er der stadig alt for mange, der har, vurderer formanden Connie Kruckow.

Der mangler i øjeblikket omkring 1500 sygeplejersker, og antallet bliver større, når de store årgange går på pension.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/sygeplejersker-overvejer-jobskifte

GDPR