dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
National Arbejdsnedlæggelse har opfordret sygeplejersker og andet sundhedspersonale til at sige op i november i kampen om bedre løn- og arbejdsvilkår. (Arkivfoto)
Henning Bagger, Ritzau Scanpix

Sygeplejersker vil sige op i protest mod arbejdsvilkår

Initiativtager håber, at tusindvis vil følge ham, når han tirsdag siger op som sygeplejerske.

HOVEDSTADEN: Tirsdag siger Luca Pristed sit arbejde op, og han håber, at tusindvis vil følge ham. Han er sygeplejerske på Rigshospitalet og talsperson for Styregruppen for National Arbejdsnedlæggelse.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/sygeplejersker-vil-sige-op-i-protest-mod-arbejdsvilkaar

GDPR