dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Tønder melder utålmodige landmænd

Landmænd, der længe har ventet på bygetilladelse, har bygget alligevel
KORT NYT
16. APR 2009 11.14
TØNDER: Landmændene har ventet længe på at få tilladelse til at udvide dyrehold, og nogle af dem er gået i gang, inden tilladelserne er i hus, skriver JydskeVestkysten.

– Tåbeligt, mener formanden for Sønderjysk Landboforening, Henrik Frandsen. Han mener ikke, nogen har gavn af at melde landmændene for noget, de på et senere tidspunkt vil få tilladelse til.

– Vi kan ikke lukke øjnene, når vi oplever ulovlige forhold, siger formanden for udvalget fra teknik og miljø, Hans L. Hansen (V).

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/toender-melder-utaalmodige-landmaend

GDPR