REBILD: I efteråret 2022 blev det besluttet at sænke temperaturen i mange af Rebild Kommunes bygninger til 19 grader, som generelt anbefalet i offentlige bygninger. Målet var at reducere energiforbruget og dermed støtte op om samfundets overordnede behov for, at alle sparer på energien, så en potentiel energikrise undgås, lyder det fra kommunen.
Indsatsen har båret frugt. Og det i en grad, der har overrasket de fleste. På rådhuset alene har man reduceret varmeforbruget med hele 67 procent i november i forhold til året før.
Kommunens skoler har også været med til at løfte opgaven, og her har en skole som Karensmindeskolen også opnået en flot reduktion på godt 40 procent. Vejene til målet har været et tæt øje på fremløbstemperaturen i varmesystemerne i kommunens bygninger, så rumtemperaturen forblev på 19 grader, men ikke steg yderligere. Og så har det usædvanligt varme efterår også hjulpet til på vejen.
- Vi reagerer som mennesker meget forskelligt på temperaturer, og jeg er meget opmærksom på, at den lave temperatur kan virke belastende for nogle, og at mange medarbejdere har været nødt til at finde det varmere tøj og tæpper frem i den senere tid. Men vi har fået det til at fungere, og alle medarbejdere fortjener derfor også stor ros og tak for deres forståelse for tiltaget, siger kommunaldirektør Christian Hesthaven .
I december kunne kommunen berette om i løbet af 10 år at have nedsat det samlede elforbrug med hele 69 procent gennem skift til LED-pærer, nedsat belysning i nattetimerne og medarbejdernes indsats med generelt at spare på strømmen og huske at slukke lyset.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.