dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Truer kommuner med sanktioner

Integrations-ministeren truer kommuner med sanktioner, hvis de ikke bliver bedre til at skaffe indvandrere i arbejde
KORT NYT
27. FEB 2006 6.19
I løbet af det seneste år er kommunerne og AF blevet dårligere til at opsøge virksomheder for at skaffe indvandrere i arbejde. I fjor fik kun 47 pct. af arbejdsgiverne henvendelser fra kommuner og AF med henblik på job til indvandrere. Det var en markant tilbagegang i forhold til året før, da tallet var 63 pct., viser en ny undersøgelse, der er lavet for Integrationsministeriet af Institut for Konjunktur-Analyse.
Integrationsministeren, Rikke Hvilshøj (V), er fortørnet over tilbagegangen og truer med sanktioner over for de kommuner og arbejdsformidlinger, der ikke er effektive. cgt/

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/truer-kommuner-med-sanktioner

GDPR