På trods af gode jobmuligheder har 2.224 per oktober 2021 brugt muligheden for at videreuddanne sig, mens de får 110 pct. af dagpengesatsen. Det er lidt over en fordobling siden foråret 2021, hvor 1.000 videreuddannede sig på en højere dagpengesats, skriver Fagbladet 3F. Det oplyser beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard (S) i et svar til Folketinget.
3F er positivt overrasket over de nye tal.
- Jeg er virkelig glad for, at så mange er sprunget på voksenlærlingeordningen for ledige. Jeg har faktisk slet ikke regnet med, at så mange ville opkvalificere sig fra ufaglært til faglært i en periode, hvor jobmuligheden faktisk er ret gode, siger forbundssekretær i 3F Søren Heisel.
Ifølge professor og arbejdsmarkedsforsker på Aalborg Universitets Institut for Politik og Samfund, Flemming Larsen, er det bæredygtigt for arbejdsmarkedet, når man omskoler og videreuddanner arbejdsløse.
- Vi arbejder tæt sammen med jobcentrene, og der kan vi se, hvis dem, der står uden for arbejdsmarkedet, skal have en chance for at komme ind, handler det nogle gange om, at de skal have andre jobfunktioner. Så jeg tror, vi skal opretholde et højt niveau af videreuddannelsesaktiviteter, både af hensyn til den enkelte, men også for vi har en velkvalificeret og dygtig arbejdsstyrke i fremtiden, siger Flemming Larsen.
Coronaen gav muligheden
Muligheden for at videreuddanne sig og modtage en forhøjet dagpengesats samtidig blev indført i juni 2020. Corona havde godt fat i den danske økonomi, og flere havde mistet jobbet.
Derfor blev et bredt flertal i Folketinget enige om, at særligt udsatte under Coronakrisen såsom ufaglærte, dimittender og iværksættere, skal have mulighed for at opkvalificere sig. Det blev indført, at hvis man begynder på en erhvervsuddannelse i et fag, hvor der mangler arbejdskraft, kan man modtage 110 pct. af den dagpengesats, man ellers kan modtage.
Hvis man uddanner sig i et fag, der ikke mangler arbejdskraft, kan man få 80 pct. At mere end 2.000 personer har valgt at videreuddanne sig, er ifølge Søren Heisel fra 3F et rigtig godt skridt fremadrettet.
- Det giver god mening i det længere perspektiv, både for den enkelte og for vores samfund. Vi kommer til at mangle 99.000 faglærte om føje år på arbejdsmarkedet, og der skal altså uddannes nu, for at nå det, siger Søren Heisel.
cwa
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.