dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
De mørke kommuner har den største andel af unge med en erhvervsuddannelse. Illustration: Danmarks Statistik

Unge med en erhvervsuddannelse kommer især fra landkommuner

Nordsjælland og København har den laveste andel af unge med en erhvervsuddannelse. Jylland har flest.

Unge fra landkommuner tager oftere en erhvervsuddannelse end unge fra en af landets større kommuner. Det fremgår af en pressemeddelelse fra Danmarks Statistik.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/unge-med-en-erhvervsuddannelse-kommer-isaer-fra-landkommuner

GDPR