- I de tilfælde, hvor man har en virkelig begrundet mistanke om svigt, kan man gå ind og bruge videoovervågning. Og jeg mener det skal være i absolut undtagelsestilfælde, at man gør det, siger Erik Lehm.
Lehms tanke om overvågning vinder ikke gehør hos plejehjemspersonalet. Plejehjemspersonalets forbund kalder ideen om overvågning for uacceptabel. cgt/
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.