HERNING: VM i dressur, paradressur, voltigering og springning i 2022 bliver det største internationale ridesportsmesterskab i Danmark nogensinde, og det skal afvikles på MCH's faciliteter i Herning. Det blev besluttet lørdag aften. I alt havde ti lande budt ind på afholdelsen af mesterskaberne, der forventes at trække små 200.000 gæster til Herning.
- Oven på denne nyhed er det er svært af få hænderne ned. Med et VM i flere olympiske discipliner kan vi forvente os sport i verdensklasse og rigtig mange besøgende i både Herning og hele regionen i august 2022, siger Lars Krarup (V), borgmester i Herning Kommune.
Det er den fjerde sportsgren, der også er på det olympiske program, hvor Herning bliver vært for et VM. Tidligere tilfælde er VM i brydning i 2009, VM i Håndbold for kvinder i 2015 og mænd i 2019 og 1978, samt VM i Ishockey i 2018. I begrundelsen for tildelingen til Danmark understregede FEI, at de, med Herning som venue og danskerne som samarbejdspartnere, havde valgt en sikker vinder.
MG
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.