dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

10 millioner kroner til børn og unge i landdistrikter

Pengene til projekterne skal primært gå til sundhed, bevægelse og smag
KORT NYT
30. JAN 2009 14.03
- Det er vigtigt, at børn så tidligt som muligt tilegner sig nogle basale madkundskaber og lærer, hvad der er sundt og mindre sundt. Jeg har derfor besluttet, at indsatser målrettet kvalitet, smag og sundhed prioriteres i første række, når Fødevareministeriet giver tilskud under Landdistriksprogrammet, siger fødevareminister Eva Kjer Hansen.

Fakta
Ordningen skal fremme aktiviteter, der øger kompetencerne hos børn og unge i landdistrikterne. Desuden skal ordningen nå bredt ud til børn og unge i forskellige aldersgrupper og til børn og unge med forskellig baggrund.

Tilskud kan gives til projekter inden for flere forskellige indsatsområder. Som noget nyt kan der fra i år ydes tilskud til aktiviteter for børn og unge i landdistrikterne, der omhandler demokrati, folkestyre og integration.

Tilskud kan søges af børne - og ungdomsorganisationer, foreninger og almennyttige sammenslutninger - forudsat at den aktivitet, der søges om tilskud til, retter sig bredt mod børn og unge i landdistrikterne.



Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/10-millioner-kroner-til-boern-og-unge-i-landdistrikter

GDPR