dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Skatteminister Jeppe Bruus (S) vil have gennemgået 68.000 ejendomsvurderinger for fejl.
Rune øe/Ritzau Scanpix

68.000 ejendomsvurderinger skal gennemgås for fejl

Mandag blev 1,8 millioner ejendomsvurderinger sendt ud til de danske boligejere. Nu skal tusindvis gennemgås.

68.000 ejendomsvurderinger, hvor grundværdien er højere end den samlede vurdering, skal gennemgås for fejl. Det siger skatteminister Jeppe Bruus (S) til TV 2 og DR.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/68-000-ejendomsvurderinger-skal-gennemgaas-for-fejl

GDPR