
MIDTJYLLAND: En netop offentliggjort uvildig advokatundersøgelse af de lange ventetider for mave-tarmkræftpatienter i Region Midtjylland vurderer, at "Mave- og Tarmkirurgisk afdeling i den undersøgte periode har prioriteret hensyn til hospitalets økonomi frem for opfyldelsen af patienternes rettigheder. Det er en klar og meget grov retlig fejl."
Ved pressemødet tidligere i dag med regionsrådsformand Anders Kühnau (S) og regionsdirektør Pernille Blach Hansen oplyste regionsdirektøren, at den netop offentliggjorte undersøgelse konkluderer, at "hospitalet har begået retlige fejl med fuldt overlæg".
Det fremgår af en intern mailkorrespondance fremlagt i undersøgelsen, at hospitalsledelsen undervejs var bekendt med de lange ventetider og presset på afdelingens ressourcer. Der blev løbende ikke indberettet de overskredne ventetider til Sundhedsstyrelsen, hvorfor styrelsen ikke kunne gribe ind tidligere.
"Nødvendig omprioritering"
Undersøgelsen inkluderer et budgetbrev fremlagt af afdelingsledelsen på Mave- og Tarmkirurgisk afdeling på Aarhus Universitetshospital (AUH), hvori det fremgår, at hospitalet havde en budgetramme på 151,744 millioner kroner. Men hospitalet overskred denne ramme og havde i alt samlede udgifter på 247,5 millioner kroner.
I brevet står der: "Da det beløb, AUH er tildelt i realvækst fra regionen, ikke kan dække det samlede behov, er det også i 2023 nødvendigt at gennemføre en omprioritering internt på hospitalet i form af en generel rammereduktion på afdelingsniveau."
En specialkonsulent på AUH fremsendte den 23. august 2022 kl. 11.07 en e-mail til blandt andet chefsygeplejersken og cheflægen på Mave- og Tarmkræftafdelingen samt en økonomi- og planlægningskonsulent på AUH omhandlende udgifter for udenlandsbehandling af patienterne.
I mailen konkluderede specialkonsulenten, at det godt kunne lade sig gøre økonomisk at sende patienterne til udlandet, såfremt de ville. Omkostningerne for at sende én patient til udlandsbehandling blev beregnet til at blive én million kroner.
Men cheflægen svarede: "Som MTK's budget er på nuværende med yderligere besparelser for resten af året, vil afdelingen ikke selv kunne afholde denne udgift. Vi vil dog gerne tage det med i en forespørgsel til HL, og vender tilbage efterfølgende."
Derudover konkluderes det, at hvis patienterne ønskede behandling i udlandet, skulle de selv stå for samtlige udgifter.
I undersøgelsen pointerer advokaterne følgende: "Den ulovlige prioritering af økonomiske hensyn forud for opfyldelsen af patienternes rettigheder har efter vores vurdering ført til yderligere en række klare og alvorlige retlige fejl."
Budgetramme reduceret
Derudover står der i budgetbrevet, at "som nævnt ovenfor vil det i 2023 være nødvendigt at gennemføre en rammereduktion svarende til 55 millioner kroner. For jeres afdeling (red. Mave- og Tarmkirurgisk afdeling) indebærer det en rammereduktion på -1,452 millioner kroner fra 2023."
Men som DK Nyt skrev tidligere på formiddagen, understregede Anders Kühnau til pressemødet, at økonomien aldrig må have indflydelse på patienternes behandling.
Efter pressemødet skulle Anders Kühnau straks videre til Christiansborg, hvor han skal deltage i økonomiforhandlingerne i Finansministeriet. Under pressemødet bekræftede Kühnau, at der i forhandlingerne vil blive snakket om at prioritere yderligere økonomiske midler til hospitalerne.
Kræftens Bekæmpelse: Sagen er ikke overstået
Selv om to topchefer på AUH blev fyret i formiddag, får det ikke problemerne med de lange ventetider til at forsvinde, understreger direktør i Kræftens Bekæmpelse Jesper Fisker over for Ritzau.
- Det her er en forfærdelig sag. Der er patienter, der er blevet ladt i stikken, og som har fået en behandling, der er under al kritik. Før de patienter bliver behandlet, som de skal, så er den her sag ikke overstået, siger han.
- På patienternes vegne må jeg sige, at det her er noget af det værste, jeg har været med til. Det er længe siden, jeg har læst noget skrevet så skarpt. Det må kalde på stor selvrefleksion, i forhold til hvordan man kommer videre herfra. Det er ikke gjort med ledelsesmæssige konsekvenser. Det er en hel kultur, der skal ændres.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.