Vismand Michael Rosholm advarer om, at udviklingen skal vendes for at holde højkonjunkturen på sporet, og siger, at der stadig er alt for mange barrierer for de ældre på det danske arbejdsmarked.
Mens langtidsledigheden blandt de 16-54-årige fra andet kvartal 2004 til fjerde kvartal 2005 er faldet med knap 30 procent, er det kun faldet med 10 procent blandt de 55-66-årige, viser AE's beregninger.
Det svarer til, at der for hver gang 10 yngre langtidsledige finder et job, kun findes 1,5 job til de ældre ledige
/mel
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.