BILLUND: For at spare fire millioner kroner på ældreområdet i Billund, pålægges en del ældre at investere i robotstøvsugere, vaskemaskiner og tørretumblere.
For at spare en million og 12 minutter pr. omgang støvsugning skal alle ældre anskaffe sig en robotstøvsuger, oplyser DR Trekanten.
Og for at spare 100.000 kr skal de 56 ældre, som nu får vasket tøj i fællesvaskeri, købe sig en vaskemaskine og tørretumbler, så vasken kan foregå i eget hjem.
- Vi så jo gerne, at alle fik så meget så muligt, men vi er i en situation nu, at hvis vi ikke lægger sådan nogen ting over på borgerne, så bliver vores socialpolitik meget værre, siger næstformand i Social- og Sundhedsudvalget Ruth Lauridsen (V).
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.