De Radikale kalder Venstres forslag om en såkaldt afbureaukratiseringsreform for "varm luft", og kommunalordfører Johs. Poulsen, undrer sig over, at forslaget først kommer nu, hvor valgkampen er indledt.
- Det er varm luft, ligesom i 2001, da Lars Løkke Rasmussen også lancerede en større afbureaukratiseringsform. I stedet har den nuværende VK-regering sat danmarksrekord i nye love og regler, siger Johs. Poulsen.
Han henviser til, at en opgørelse, som erhvervsorganisationen Dansk Erhverv har lavet, har vist, at antallet af nye regler, som borgere, institutioner og virksomheder skal sætte sig ind i, er eksploderet.
I den seneste folketingssamling blev der spyttet 1854 love og bekendtgørelser ud af det politiske system. Det er det højeste tal nogensinde.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.