
FREDERIKSHAVN: Det amerikanske firma, Prime Data Center, har udpeget Sæby til at lægge grund til firmaets første datacenter uden for USA, oplyser firmaet. Datacenteret skal blandt andet bruges til at huse internationale firmaer og deres tilhørende online-tjenester, cloud-services og AI-teknologier. Det kommer lokalmiljøet til gavn, da det kommer til at afgive 100 pct. genanvendelig energi, der bliver leveret til det lokale fjernvarmenet.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.