dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Analyse peger på, at antallet af ikke-vestlige invandrere i beskæftigelse er rekordhøj.
Signe Goldmann/Ritzau Scanpix

Analyse: Beskæftigelsen for ikke-vestlige indvandrere er rekordhøj

Det er særligt landdistriktskommuner, der har stor gavn af udviklingen, viser en analyse af SMVdanmark.
10. MAR 2025 14.54

Beskæftigelsen blandt ikke-vestlige indvandrere er steget markant de seneste år. Det viser en analyse af erhvervsorganisationen for små- og mellemstore virksomheder SMVdanmark.

Hvor 36,1 procent af ikke-vestlige indvandrere var i arbejde i 2015, er andelen i 2024 vokset til 52,3 procent. Samtidig er beskæftigelsesgabet til personer med dansk oprindelse faldet til et rekordlavt niveau på 11,4 procentpoint, viser analysen.

Udviklingen har stor betydning for arbejdsmarkedet i Danmark og særligt i landdistriktskommunerne, mener erhvervsorganisationen.

SMVdanmark peger på, at ikke-vestlige invandrere i mange midt- og vestjyske kommuner som Holstebro, Viborg, Billund og Vejen står for en væsentlig del af beskæftigelsesfremgangen. I kommuner, hvor det samlede antal lønmodtagere er faldet, har ikke-vestlige indvandrere bidraget til at mindske tilbagegangen, viser analysen.

- Mange kommuner, især i landdistrikterne, har haft en stor gavn af, at flere ikke-vestlige indvandrere kommer i beskæftigelse. Uden dem ville beskæftigelsesfaldet i mange områder have været langt større, siger Thomas Gress, seniorøkonom i SMVdanmark.

Siden 2008 er der ifølge analysen desuden kommet flere ikke-vestlige indvandrere i beskæftligelse i samtlige danske kommuner.  

Stigningen i beskæftigelsen blandt ikke-vestlige indvandrere skyldes to faktorer, skriver organisationen. Dels er flere grupper blevet bedre integreret på arbejdsmarkedet, og dels er der kommet flere indvandrere fra lande med en stærkere tilknytning til arbejdsmarkedet. 

lal

  

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/analyse-beskaeftigelsen-for-ikke-vestlige-indvandrere-er-rekordhoej

GDPR