dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Anderledes jobindsats får flygtningekvinder i job

KORT NYT
14. JAN 2020 11.42

FAVRSKOV: Fremfor den traditionelle jobindsats, har Favrskov Kommune nu succes med at få kvinder fra Syrien i arbejde via teams, der underviser i både dansk, og hvordan man skal begå sig på en dansk arbejdesplads. Det skriver TV2 Østjylland. 

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/anderledes-jobindsats-faar-flygtningekvinder-i-job

GDPR