dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Mia Nyegaard (R) havde ingen modkandidat og fik sine partifællers støtte til at blive spidskandidat igen.
Anders Holst Pedersen/Ritzau Scanpix

Arbejdsmiljøsag har ikke forhindret Mia Nyegaard i at blive radikal spids igen

Følg de seneste manøvrer op til KV25 - udover R i København også S i Frederikshavn og på Mors - samt V i Næstved.
13. NOV 2023 17.51

Problemer med arbejdsmiljøet og mandefald i sekretariatet under fagborgmester i København Mia Nyegaard har ikke svækket hendes partis opbakning til at blive spids igen til KV25. Den københavnske partiorganisation har tilsluttet sig hende som spidskandidat igen - uden modkandidat.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/arbejdsmiljoesag-har-ikke-forhindret-mia-nyegaard-i-at-blive-radikal-spids-igen

GDPR