ÅRHUS: By- og Landskabsstyrelsen argumenterer med, at der ifølge lovgivningen ikke kan lokalplanlægges for beskyttelse af grundvand. Desuden henviser styrelsen til, at kommunerne ikke kan pålægge restriktioner, som ikke har hjemmel i vandforsynings- eller miljølovgivningen, skriver Teknik og Miljø Ledelsessekretariat i Århus.
Peter Thyssen mener, at det er for dårligt, at kommunerne dermed mister muligheden for at sikre borgerne rent drikkevand i fremtiden.
- Det er muligt, at styrelsens jurister kan pege på paragraffer i lovgivningen, som gør det umuligt for os. Men det er bare ikke godt nok. Det kan ikke være rimeligt, at en dårlig lovgivning skal betyde, at vi får dårligt drikkevand i fremtiden. Loven må laves om, så vi kan være sikre på ikke at forurene vandet for de fremtidige generationer, siger rådmanden.
Han vil derfor henvende sig til Miljøministeren og bede om, at der hurtigst muligt bliver taget initiativ til at få lavet om på lovgivningen.
tj
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.