- Planen om mammografiscreening er fra 1999. Altså har Region Hovedstaden haft næsten 10 år til at få styr på screeningen, og det er uansvarligt, at regionen stadig ikke lever op til målene. Vi accepterer, at en strejke som den i foråret kan forrykke planerne nogle måneder, men dette er et tilbagevendende problem for Region Hovedstaden, og det er simpelthen ikke godt nok, fastslår Liselott Blixt og henviser til, at ventetiden kan skabe stor utryghed hos de pågældende kvinder.
- Vi har hørt længe nok på undskyldningerne fra Region Hovedstaden. Jeg vil nu rette henvendelse til sundhedsministeren og forlange svar på, hvor længe han finder det ansvarligt at lade Region Hovedstaden misligholde aftalen om mammografiscreening. Vi må kræve, at regionen tager ved lære af andre regioner, som godt kan klare opgaven, og at regionen får styr på økonomien, siger Liselott Blixt.
- Dette er et område, som Dansk Folkeparti har prioriteret meget højt i alle årene, og nu vil vi simpelthen have det på plads. Denne sag er endnu et eksempel på, at regionstrukturen ikke er holdbar, og at regionerne bør nedlægges, slutter Liselott Blixt.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.