
Hun har interviewet ni medarbejdere og to ledere om deres arbejdsforhold på et plejehjem.
Hvor der tidligere var en meget dikatorisk ledelse på det undersøgte plejehjem, er der nu en ny ledelse, som omvendt har søgt at inddrage medarbejderne så meget som muligt.
I de umiddelbart sympatiske bestræbelser på at skabe et fladt hierarki mellem medarbejdere og ledelse er resultatet blevet, at der ikke er klare retningslinjer for, hvad der er acceptabelt, og hvad der klart er over grænsen ? bl.a. i behandlingen af beboerne.
- Den moderne ledelsesstil fordrer, at man psykologiserer mange arbejdsmæssige problemstillinger. Relationer mellem medarbejder og leder kommer i fokus i stedet for indholdet af arbejdet, siger Karen Plenge.
Hun savner, at der i sagen om Fælledgården kommer fokus på ledelsens ansvar.
- Man kan ikke rette op på en misforstået hensynsfuld ledelse ved blot at tilføre flere penge, siger hun.
/mel
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.