AKTUELT:Finanslov 2026BeredskabGrøn trepartBudget 2026Podcast: Ledelse i forandringKV25Kunstig Intelligens

Borgmester får flertal og sikrer 2.000 ekstra stadionpladser

KORT NYT
19. FEB 2026 9.41

AARHUS: Et flertal i byrådet i Aarhus blev onsdag aften enige om at købe 2.000 ekstra sæder til det nye fodboldstadion. Det sker, efter at det ikke lykkedes borgmester Anders Winnerskjold (S) at samle et flertal i Magistraten i tirsdags. Det skriver Århus Stiftstidende.

Der var stadig modstandere til forslaget i byrådssalen. Det skal ses i lyset af, at stadionbyggeriet har været ramt af en række store budgetoverskridelser. Anders Winnerskjold noterede sig kritikken på onsdagens møde:

- Det er en meget legitim diskussion. Der er ikke nogen, der synes, at det er sjovt, at stadionprojektet er blevet den historie, det er. Men jeg synes, at vi står et meget bedre sted som by i dag end for et år siden. Vi har fået lavet tilpasninger i projektet, men samtidig har vi sikret at byen får et fantastisk stadion. Både til dem, der elsker fodboldfællesskabet – men også til alt muligt andet som stadion skal bruges til i fremtiden.

lal

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/borgmester-faar-flertal-og-sikrer-2-000-ekstra-stadionpladser

GDPR