dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Claus Hjort tiltales for at røbe statshemmeligheder

Justitsministeren har tiltrådt indstilling fra anklagemyndigheden om at rejse straffesag mod den tidligere forsvarsminister.
21. FEB 2023 13.43

Den tidligere forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen (V) stilles for retten for at have overtrådt straffeloven ved at videregive fortrolige oplysninger. Det oplyser anklagemyndigheden tirsdag.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/claus-hjort-tiltales-for-at-roebe-statshemmeligheder

GDPR