dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Kulturminister Jakob Engel-Schmidt (M) har landet en museumsreform med en række partier, der øger støtten. (Arkivfoto)
Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Danske museer får 75 millioner kroner mere årligt

Fordelingen af støtte til museerne ændres med ny politisk aftale, som skal give flere besøgende.
16. MAJ 2024 15.22

Tilskuddet til museerne i Danmark løftes med 75 millioner kroner om året med ny politisk aftale, så der fra 2025 gives over 565 millioner kroner i tilskud til de 95 statsanerkendte museer i Danmark.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/danske-museer-faar-75-millioner-kroner-mere-aarligt

GDPR