I Danmark har kommunerne ansvaret for en stor del af de udgifter, der afholdes i den offentlige sektor. Men hvilken betydning har det for borgerne, velfærden og økonomien?
Det er blot nogle af de spørgsmål som Vive besvarer i en ny rapport. Mere konkret undersøger analyseinstituttet, hvilke økonomiske og politisk-demokratiske fordele og ulemper der kan være ved decentralisering til kommuner, og hvordan decentraliseringen kan styrkes.
Desuden tager rapporten et sammenlignende kig til andre lande. Rapporten viser bl.a., at de offentlige udgifter i Danmark er de mest decentrale i OECD, og at de danske kommuner har stor indflydelse på det nationale niveau og store lokale frihedsgrader. Og det glæder KL-formand Martin Damm (V):
- Jeg er glad for at få bekræftet, at det danske kommunestyre og aftalesystem på mange måder er en stor gevinst for borgerne, velfærden og den danske økonomi. Det er meget vigtig viden i en tid, hvor presset på lokaldemokratiet er stort, siger han i en pressemeddelelse.
Dilemmaer og muligheder
Selvom rapporten viser, at Danmark internationalt ligger allerforrest, når det gælder decentraliseringen til kommuner og samarbejdet mellem det centrale og decentrale niveau, belyser den også flere dilemmaer - herunder bl.a. skattefastsættelsen i kommunerne og budgetlovens stærke rolle med udgiftslofter i økonomistyringen.
Martin Damm påpeger også, at den decentrale model i Danmark - trods rapportens resultater - ikke er perfekt:
- Ingen systemer er uden fejl. Heller ikke det danske. Det skal vi selvfølgelig hele tiden have en samtale om – både med os selv og med Christiansborg. Man kunne for eksempel spørge, om budgetloven skal være helt så firkantet som i dag. Eller om man kunne give kommunerne større frihedsgrader i fastlæggelsen af skatten, sådan som man har det i Sverige, siger han.
Rapporten er udarbejdet for KL, og dens resultater præsenteres nærmere på Kommunaløkonomisk Forum 2025, der finder sted torsdag og fredag, den 16. og 17. januar.
ap
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.