
Et benspænd af dimensioner i forhold til at sikre vækst og erhvervsliv i Danmarks landkommuner. Dårlige internetforbindelser og manglende mobildækning er med til at dele Danmark i to, og den udfordring løser regeringens Bedre Bredbånd langt fra.
Sådan lyder kritikken fra Ringkøbing-Skjern Kommune, som i sidste uge besøgte Folketinget for at diskutere problematikken med medlemmer fra udvalget for landdistrikter og øer samt erhvervsudvalget.
- Elektronisk infrastruktur er for os lige så vigtigt, som motorveje er for andre. Derfor er det meget vigtigt at få det sat på det nationale landkort, siger kommunaldirektør i Ringkøbing-Skjern Kommune Niels Erik Kjærgaard til dk-teknik.
Ringkøbing-Skjern står ikke alene med udfordringen: Flere kommuner har allerede henvendt sig og bakket op om, at der skal mere fokus på udfordringerne.
Da regeringen præsenterede sin vision for bredbånd i Danmark i marts måned i år, var by- og landdistriktsminister Carsten Hansen (S) dog klar i sin udmelding: I første omgang kommer staten ikke til at finansiere målet om, at hele Danmark skal have et hurtigt internet og et dækkende mobilnet i 2020: 100 Mbit i download og 30 Mbit i upload - det skal i stedet ske alene ved hjælp af markedskræfterne.
Og heller ikke i oppositionen er der meget hjælp at hente.
- Det er kommunernes opgave at løse den slags opgaver, det er derfor vi har bloktilskuddet, siger Liberal Alliances Leif Mikkelsen, som dog ikke stiller sig afvisende over for, at man indregnet i bloktilskuddet kunne tage hensyn til udfordringer i forhold til den digitale infrastruktur.
Ringkøbing-Skjern Kommune forlod Christiansborg med en klar opgave: Inden for en måned skal de aflevere deres anbefalinger til en løsning på udfordringen på et enkelt A4-papir. Kommunaldirektøren er glad for kommunens 'hjemmeopgave', og han vil gerne løfte sløret for, at anbefalingen bl.a. kommer til at sætte fokus på finansieringen af fremtidens digitale infrastruktur samt en gentænkning af kommunernes lovhjemmel i forbindelse med udbud af fibernet.
Hvis du har abonnementpå dk-teknik, kan du læse hele artiklen her
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.