Digitale værktøjer til at måle og styrke trivsel og arbejdsmiljø er blevet mere og mere udbredte og vinder særligt indpas som redskab til at engagere medarbejdere og gøre det nemmere at indsamle arbejdsmiljødata.
Det viser en ny rapport fra Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA).
Ifølge rapporten, der bygger på interviews med arbejdsmiljøprofessionelle i ti større virksomheder, oplever mange, at apps kan skabe synlighed, øge medarbejdernes deltagelse og give ledere bedre overblik.
Særligt den lette adgang og løbende registrering af oplevet trivsel og konkrete hændelser fremhæves som styrker.
Et individualiseret arbejdsmiljø
Men rapporten peger også på udfordringer: Når arbejdsmiljøarbejdet rykkes ind i en app, risikerer det nemlig at blive individualiseret.
Det kan føre til, at ansvar og dialog, som før foregik i fælles fora, bliver til noget, den enkelte medarbejder selv skal håndtere og reagere på.
Med andre ord risikerer man, at den kollektive tilgang til arbejdsmiljøet bliver udvandet.
- Vores undersøgelse viser, at der er behov for at lave grundige evalueringer af deres effekter, hvis man skal finde den bedste måde at styrke trivslen på arbejdet på, siger Iben Karlsen, der er forsker på NFA og en af forskerne bag rapporten.
Derudover nævner rapporten bekymringer om databeskyttelse, teknologitræthed og ulighed. Fx blandt medarbejdere, der ikke har eller ønsker at bruge smartphones.
Forskerne bag studiet har formuleret to råd til arbejdspladser, der anvender apps til arbejdsmiljø- og trivselsarbejdet:
- Brug app’en som et ekstra redskab i arbejdsmiljøarbejdet - ikke en erstatning for arbejdsmiljøarbejdet.
- Pas på, at I ikke glemmer nogle medarbejdere. Ikke alle har en smartphone eller bruger apps. Derfor er det vigtigt, at I sikrer jer, at alle medarbejdere er ombord.
ap
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.