dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Efter syddansk konflikt: Alle patienter vurderes forfra

Efter konflikten på sundhedsområdet skal der hurtigst muligt tages hånd om de patienter, der har mest brug for det. Region Syddanmark vurderer alle patienter igen
30. MAJ 2008 13.56
Seks ugers konflikt har givet i alt 56.572 aflysninger på sundhedsområdet i Region Syddanmark. Det betyder, at mange patienter står og skal have en ny tid til behandling.

For at sikre, at der hurtigst muligt bliver taget hånd om de patienter, der har mest brug for det, har Region Syddanmark fundet det nødvendigt at vurdere alle patienter forfra. Også de patienter, der endnu ikke er blevet aflyst.

- Region Syddanmark forsøger hele tiden at vægte hensynet til de hårdest ramte patienter, og det kan vi kun gøre, hvis det er de lægefaglige kriterier, som er afgørende for, hvor hurtigt en patient skal tilbydes behandling efter konflikten, siger sundhedsdirektør Jens Elkjær.

Patienter, der endnu ikke er blevet aflyst, kan altså senere modtage et brev med en ny tid til behandling. Det vil også være patienter, der ikke får en ny tid, og som vil forblive uberørte af konflikten.


Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/efter-syddansk-konflikt-alle-patienter-vurderes-forfra

GDPR