Magistrenes A-kasse har i løbet af det seneste år sendt 1,4 procent flere af sine medlemmer på efterløn, mens stigningen hos Lærenes A-kasse er på én procent, skriver dagbladet Information.
Formand for DLF Anders Bondo Christensen kalder udviklingen for et kæmpe problem.
- Jeg er overbevist om, at de ændringer, man har gennemført i folkeskolen med bestemmelser om elevplaner og test, har bevirket, at lærerne føler mangel på respekt, og at mange derfor vælger at forlade jobbet, siger han.
Ifølge Anders Bondo er det afgørende for at tiltrække og fastholde lærerne, at man dropper den stramme centrale styring og viser faggruppen respekt.
an.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.