
Det fastslog KL-formand Erik Fabrin (V) i dag på KL?s delegeretmøde i Aalborghallen foran de over 1500 delegerede.
- Mange af de forslag, der tales om lige nu i kvalitetsreformarbejdet, kræver ikke lovgivning, men vil kræve betydeligt økonomiske investeringer i kommunerne.
Et bedre arbejdsmiljø, uddannelse af medarbejdere og ledere og et sammenhængende dokumentationssystem er ikke gratis. Påstår regeringen det, sikker man både kommunalbestryrelserne og vores medarbejdere blår i øjnene, sagde Fabrin.
Så KL kræver penge på bordet til gengæld for at tage medansvar for kvalitetsreformen.
- Hvis KL skal tage et medansvar for kvalitetsreformsforslag, der har økonomiske konsekvenser allerede i 2008, skal forhandlingerne tilrettelægges sådan, at der kan tages højde for de økonomiske krav, en kvalitetsreform vil stille til kommunerne, sagde Fabrin.
- Der er for KL en snæver sammenhæng mellem regeringens kvalitetsreform o og de kommende økonomiforhandlinger. Kommunerne har igennem nogle år levet med noget nær kaotiske vilkår i budgetlægningen, sagde Fabrin med henvisning til både opgave-, struktur og udligningsreform.
- Derfor bliver det økonomiske råderum hovedtemaet i de kommende forhandlinger. Og kommunerne kan ikke indgå en aftale en uændrede skatter og en ny smal vækstramme, hvis regeringen i forlængelse af aftalen åbenbarer sine tanker om en kvalitetsreofrm, uden at finansieringen følger med.
Penge er ikke alt ? klinger hult
Med bifald fra forsamlingen understregede Fabrin, at der skal penge til.
- Trylleord om at penge ikke er alt, vil prelle af som vand på en gås. For nok er penge ikke alt, bestemt ikke ? men de hjælper gevaldigt.
KL foreslår ny lederuddannelse
Der skal udvikles en fælles, certificeret lederuddannelse med diplom.
- Det er nødvendigt at skrue op for ambitionerne, når det gælder kommunal ledelse.
Det sagde KL-formand Erik Fabrin i sin beretning på KLs deleregetmøde.
- Så hurtigt som muligt skal vi udvikle en fælles, certificeret og modulopbygget, tværgående lederuddannelse med diplom. Og den skal være uden blindgyder, så vi også fremmer den tværgående mobilitet hos lederne selv, mener han.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.