
FREDERICIA: Hvor tæt en borgmester og kommunaldirektør danser - hvis de ellers danser - og om de kan finde på at kindkysse, har været en væsentlig del af Fredericia-affæren, der endte med, at borgmester Jacob Bjerregaard selv gik af i december 2020, og kommunaldirektør Annemarie Zacho-Broe blev bortvist i marts 2021, men siden har vundet en sag i Arbejdsretten om uberettiget bortvisning.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.