dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

EU til kamp mod vandmasser

EU's Ministerråd har vedtaget et direktiv, der skal dæmme op for vandmassernes ødelæggende kræfter
KORT NYT
4. SEP 2007 7.24
Direktivet forpligter medlemslandene til at kortlægge områder, der er i risiko for oversvømmelser og til at sætte ind med initiativer, der kan begrænse antallet af dem. Samtidig vil EU begrænse skaderne på mennesker, miljø, sundhed, virksomheder, landbrug og ejendomme.

Med oversvømmelsesdirektivet i hånden har Skov- og Naturstyrelsen nu indkaldt repræsentanter fra kommunerne, Kystinspektoratet og Beredskabsstyrelsen til et første møde om, hvordan bekæmpelsen af oversvømmelser skal gribes an i Danmark, oplyser DR Nyheder.

Medlemslandene skal være færdige med planer for, hvordan de vil styre risikoen for oversvømmelser og deres følger i 2015.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/eu-til-kamp-mod-vandmasser

GDPR