
Den statslige kontrol og indblanding i, hvordan kommunerne og deres ansatte skal udføre velfærdsopgaverne, har nået et kritisk niveau. Det mener KL-formand, Erik Fabrin (V).
- Enten må vi smide kommunestyret ud og indføre et rent statsligt kommissær-styre, eller også må vi få redefineret forholdet mellem stat og kommune, siger Erik Fabrin til Jyllands-posten.
Han mener, at regeringens fejlfindings-kultur er ved at kamme over.
Ifølge KL-formanden skyldes det ikke mindst, at regeringen og Christiansborg generaliserer ud fra enkeltstående dårlige eksempler fra kommunerne.
Det medfører, at ministre skælder hele den kommunale verden ud og bebuder nye kontrolforanstaltninger med mere måling og dokumentation. Resultatet bliver mere detailstyring med indviklede regler for, hvordan de ansatte skal udføre opgaverne.
- Ministrene skal ikke overtage ansvaret for sagens rette løsning og udstede nye detaljerede regler, hver gang de får en klage. Vi lever ikke i et nul fejls-samfund, og det er en illusion at tro, at noget bliver mere fejlfrit og effektivt af, at staten overtager styringen, siger Erik Fabrin til avisen.
Dansk Folkeparti er enig med KL's formand, Erik Fabrin (V), i, at det danske kommunestyre står over for en skillevej.
Men for DF er det et farvel til det traditionelle selvstyre.
- Der er et meget påtrængende behov for at få redefineret forholdet mellem stat og kommune. Vi kan ikke bevare den gamle form for selvstyre, for borgerne vil simpelthen ikke længere finde sig i, at der er mærkbare forskelle i velfærdsydelserne mellem kommunerne, siger DF's finansordfører, Kristian Thulesen Dahl til avisen.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.