I perioden er antallet af nydanskere i arbejde mere end tredoblet fra 27.284 til 88.372. Samtidig er antallet af ledere med anden baggrund end dansk ?blot? steget med 60 procent ? fra 4.016 til 6.834.
- De mennesker, der er kommet til Danmark de senere år, er for langt hovedparten flygtninge og familiesammenførte. Mange af dem er ikke gearet til det danske arbejdsmarked, siger Torben Møller-Hansen, direktør i Foreningen Nydansker.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.