dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Falck er ude som nordjysk ambulanceoperatør - PreMed deler opgaven med regionen

Region Nordjylland selv og virksomheden PreMed skal fremover deles om ambulancekørsel i regionen.
3. FEB 2021 6.27

Falck er ude som operatør på ambulanceområdet i Region Nordjylland fra april 2022. Derefter overtager regionen selv ambulancekørslen og patienttransporten i to ud af fire områder i regionen, mens virksomheden PreMed vil stå for de øvrige to, oplyser Region Nordjylland.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/falck-er-ude-som-nordjysk-ambulanceoperatoer-premed-deler-opgaven-med-regionen

GDPR