Der er torsdag morgen sket en togulykke på lokalbanen Gribskovbanen i Nordsjælland. Region Hovedstaden oplyser til Ritzau, at fire personer meldes i kritisk tilstand, og at der i alt er konstateret 17 patienter i forbindelse med ulykken.
Vagtchef Lee Skeen fra Nordsjællands Politi oplyste torsdag morgen til Ritzau, at både politi og redning var rykket talstærkt ud til stedet.
- Vi er til stede ved Kagerup, hvor der er sket en større togulykke. Vi er ved at danne os et overblik og vil løbende melde ud, lyder det fra vagtchefen.
Ifølge Ritzaus fotograf på stedet er ulykken sket på strækningen mellem Kagerup og Hillerød tæt ved Isterødvejen, som løber umiddelbart nord om Hillerød. Via Politi Update oplyser vagtchefen hos Nordsjællands Politi, at to tog er kørt sammen.
Det samme oplyser Hovedstadens Beredskab på vegne af Frederiksborg Brand og Redning i et opslag på X.
- To lokaltog er stødt frontalt sammen. Der er afsendt mange styrker til ulykken. Det meldes, at alle passagerer er ude af togene, og at der er tilskadekomne, lyder det blandt andet i opslaget.
Det fremgår af Beredskabsstyrelsens online oversigt over alarmer til beredskaberne, at Frederiksborg Brand og Redning modtog melding om ulykken klokken 06.30 torsdag morgen.
Nordsjællands Politi oplyser, at vejstrækningen mellem Isterødvejen og Kagerup er spærret som følge af ulykken. Spærringen forventes at vare i længere tid. Gribskovbanen kører fra Hillerød og har to linjer mod henholdsvis Tisvildeleje og Gilleleje. Begge linjer kører på den strækning, hvor ulykken er sket.
Billeder fra stedet viser, at det ene af de implicerede tog havde retning mod Tisvildeleje.
Det er Region Hovedstadens akutberedskab, som har stået for ambulanceindsatsen i forbindelse med ulykken.
Regionen oplyser, at der har været indsat syv ambulancer, to akutbiler, to akutlægebiler, tre sygetransporter og en indsatsleder i forbindelse med ulykken. Derudover har der været indsat en helikopter fra Forsvaret.
Ifølge et Facebook-opslag fra borgmester i Gribskov Kommune Trine Egetved (K) er mange af de tilskadekomne blevet fløjet til Rigshospitalet.
"Jeg er dybt rystet og chokeret og tænker på alle de involverede. Lokalbanen anvendes af mange Gribskov-borgere, medarbejdere og skoleelever. Beredskabet arbejder på højtryk, og vi forsøger fra centralt hold at få overblik over, hvad der mere præcist er sket, og sikre, at alle får den hjælp, de har brug for," skriver hun også.
/ritzau/ap
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.












