dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Birgit S. Hansen (S) udtaler, at det er en meget sørgelig situation, men at det ikke kommer som noget chok. (Arkivfoto.)
Henning Bagger/Ritzau Scanpix

Frederikshavn-borgmester om besparelser: "Vi skærer ikke i benet, men i marven"

Frederikshavns nye spareplan kommer til at ramme både serviceudgifterne og ansatte.
27. APR 2023 10.08

FREDERIKSHAVN: Frederikshavns Kommune har meldt ud, at der skal spares 30 millioner kroner på serviceudgifterne i 2024. Det svarer til én procent af det samlede kommunale budget. Det oplyser borgmester Birgit S. Hansen (S) til DK Nyt. 

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/frederikshavn-borgmester-om-besparelser-vi-skaerer-ikke-i-benet-men-i-marven

GDPR