To demenskonsulenter, Birte Andersen og Bodil Møller, vil stå for en pårørendegruppe en gang om måneden i halvanden time.
- Pårørende til demente kan føle stor frustration over, at deres ægtefælle ændrer personlighed, så samlivet for eksempel bliver meget vanskeligt. Der kan også opstå seksuelle problemer, hvis en dement ægtefælle konstant ønsker sex. Sådan noget kan være uhyre vanskeligt for den pårørende at tale med sine børn om. Pårørende kan også have problemer med lige pludselig at føle sig som forælder for deres ægtefælle. Eller de kan føle, at deres demente ægtefælle følger dem konstant. Alle disse emner håber vi på at få talt om i pårørendegruppen, siger Birte Andersen og Bodil Møller.
Ud over personlige råd kan de pårørende få gode råd om økonomi, jura, boligforhold m.m.
- Jo mere hjælp og støtte pårørende til demente får, desto mere undgår vi, at de lige pludselig bukker under for presset og får brug for akut hjælp, siger Birte Andersen og Bodil Møller.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.