
- Vi kombinerer en traditionel to-årig naturvidenskabelig HF-eksamen med et års maritim skole-gang, fortæller rektor Poul Stenhøj fra Frederikshavn Gymnasium og HF-kursus, som sammen med Søfartsskolen MARTEC og Skagen Skipperskole står bag uddannelsen.
- HF-Søfart i Frederikshavn adskiller sig fra landets øvrige HF-Søfarts uddannelser ved, at der indgår et ti ugers togt med Skoleskibet Danmark i uddannelsen. Med de pædagogiske principper som skoleskibet kan bidrage med, kan vi nu tilbyde en langt overlegen uddannelse, siger MARTECs uddannelseschef Brian Thomsen. MARTEC står i øvrigt for driften af Skoleskibet.
Uddannelsen fra Nordjylland giver mulighed for at søge ind på de videregående uddannelser på lige fod med andre unge. Hvis drømmen er at komme til søs, er der med en HF-Søfart mulighed for at få op til et års merit på de videregående maritime uddannelser.
Foto: Finn Føns og ITSFOTO
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.